شماره‌های تماس:

گزارش بازار فولاد در هفته سوم آبان

[rank_math_breadcrumb]

فهرست

در هفته ای که گذشت، نوسانات بازار فولاد به شرح زیر است:

گزارش بازار فولاد: سنگ آهن

متوسط قیمت سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد در چین پس از نوساناتی روند رو به بهبود داشت و از حدود ۸۴ آخر هفته قبل به حدود ۹۴ دلار هر تن سی اف آر چین هم رسید.
در کل نقدینگی بازار ضعیف بود و بسیاری سیاست انتظار در پیش گرفته بودند. ولی تا پایان هفته با این که آمار ابتلا به کرونا هم افزایش داشت شدت برخی محدودیت های کرونایی کم شد و به بهبود قیمت کمک کرد.

گزارش بازار فولاد: قراضه

هفته گذشته بازارهای قراضه نزولی بودند. در بازار واردات قراضه در ترکیه متوسط قیمت قراضه سنگین ۸۰-۲۰ تا ۱۰ دلار افت داشته به ۳۴۴ دلار هر تن سی اف آر رسید. جو بازار همچنان منفی است و ظاهرا خریداران تا رساندن قیمت به ۳۰۰ تا ۳۱۰ دلار هم تلاش خواهند کرد.
قراضه صادراتی سنگین کلاس ۲ ژاپن نیز افت داشته از ۳۲۱ دلار به ۳۱۳ دلار هر تن فوب رسید. متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین در شرق آسیا نیز با ۱۶ دلار افت به ۳۷۸ دلار هر تن سی اف آر رسید.

گزارش بازار فولاد: بیلت

هفته گذشته میلادی متوسط قیمت بیلت صادراتی سی آی اس حدود ۴۹۰ دلار هر تن فوب دریای سیاه بود که تا ۱۰ دلار کاهش قیمت داشت. در بازار واردات چین بیلت از ۴۳۵ دلار هفته قبل به ۴۴۲.۵ دلار هر تن سی اف آر رسید. در بازار داخلی چین نیز قیمت بیلت تا ۱۰ دلار افت داشته ۴۹۲ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد.

در بازار واردات جنوب شرق آسیا نیز قیمت بیلت از ۴۹۱ دلار به ۵۱۰ دلار هر تن سی اف آر بهبود داشت.
بیلت صادراتی ایران نیز ۵ دلار ارزان تر از هفته قبل شده به ۴۶۳ دلار هر تن فوب رسید.

قیمت شمش به لطف خبر رای دیوان عدالت اداری و مهم تر از آن نوسان نرخ ارز بهبود یافت. ولی افت نرخ ارز بازار را آرام کرد. با این حال ترکیب فروش ها در بورس نشان داد بازار به معاملات شمش بیشتر نگاه تامین مالی دارد و این بعد این نگاه هر هفته تقویت می شود.

نمودار قیمت بیلت

 

گزارش بازار فولاد: مقاطع، میلگرد و تیرآهن

هفته گذشته در چین متوسط قیمت میلگرد صادراتی به گزارش پلاتس از ۵۴۴ دلار به ۵۳۵ دلار هر تن فوب رسید.
میلگرد صادراتی ترکیه از ۶۴۵ دلار به ۶۳۷ دلار هر تن فوب کاهش داشت.
همچنین در گزارش بازار فولاد داخلی امریکا میلگرد در ۹۸۵ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبات داشت. در بازار داخلی اروپا نیز میلگرد تا ۵۰ یورو ارزان تر شده ۸۰۰ یورو هر تن درب کارخانه شنیده شد.

میلگرد

بازار میلگرد به دلیل نوسان قیمت ارز رواج داشت ولی در آخر هفته آرام گرفت. هنوز قیمت های بورس بالاتر از بازار است این نشانه آن است که دولت زمینه سازی برای صادرات را حفظ می کند چرا که هفته هاست این روند ادامه دارد.

تیرآهن

تیر آهن مثل میلگرد با افزایش نرخ ارز بازی کرد البته مانورهای ذوب آهن بی تاثیر نبود.

نمودار قیمت بیلت
نمودار قیمت بیلت

گزارش بازار فولاد: ورق فولادی

هفته گذشته میلادی ورق گرم صادراتی سی آی اس تا ۲۰ دلار افت داشته ۵۴۰ دلار هر تن فوب دریای سیاه ثبت شد. متوسط قیمت ورق گرم صادراتی چین نیز از ۵۱۴ تا ۵۲۶ دلار به ۵۱۷ تا ۵۳۰ دلار هر تن فوب رسید.
برای گزارش بازارفولاد  داخلی اروپا، ورق گرم ۱۰ یورو افت داشته ۶۴۰ یورو هر تن درب کارخانه شنیده شد. در بازار داخلی امریکا هم ورق گرم تا ۵۰ دلار کاهش داشته ۶۵۵ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد.
همچنین اسلب صادراتی سی آی اس ۱۵ دلار ارزان تر شده ۴۳۰ دلار هر تن فوب شنیده شد.

ورق گرم

نمودار قیمت ورق سیاه
نمودار قیمت ورق سیاه

قیمت ورق دو میلیمتر رول در مبارکه روز شنبه ۲۱۶۰۰۰ ریال بود که تا روز چهارشنبه به ۲۱۱۰۰۰ ریال رسید. ورق مبارکه با اعلام عرضه روند کاهشی داشت ولی نوسان نرخ ارز به کمک آن آمد.

ورق اکسین

نمودار قیمت ورق اکسین
نمودار قیمت ورق اکسین

ورق اکسین تحت تاثیر نرخ ارز و عدم عرضه کارخانه با افزایش قیمت روبرو شد. بازار این کالا همچنان تحت تاثیر تحویل های کارخانه است.

ورق سرد

نمودار قیمت ورق روغنی
نمودار قیمت ورق روغنی

ورق سرد بازار ثابتی داشت و تغییری جدی نشان نداد.

ورق گالوانیزه

نمودار قیمت ورق گالوانیزه
نمودار قیمت ورق گالوانیزه

با افزایش قیمت ورق گرم و نرخ ارز ورق گالوانیزه هم بالا رفت.

تحلیل بازار فولاد در هفته گذشته

نشانه های بهبود تقاضا در چین بروز کرده ولی احتمالاً سال آینده میلادی اثرات آن مشخص خواهد شد. قیمت نفت همچنان بر مدار ۹۰ تا ۱۰۰ دلار بازی می کند و به همین دلیل قیمت شمش نوسان جدی نداشته است. با این که قیمت قراضه نزولی است ولی افت قیمت آن جدی نیست. در واقع قیمت ها چه برای مقاطع یا ورق به کف خود رسیده ولی تقاضا ضعیف است و همین امر بازار را نسبت به هر خبری حساس کرده است.
در ایران به تقاضا امید جدی نمی رود. حرف های رئیس سازمان برنامه و بودجه در مجلس، بسته بودن اعتبارات بانکی باعث شده سرمایه ها به سمت کالاهای زود بازده یا با نقد شوندگی سریع حرکت کنند. در این شرایط وابستگی معاملات بورس به فروش های مدت دار هر روز بیشتر می شود. طبعاً واحدهای کوچک برای خود بازاری پیدا می کنند که با بزرگانی مثل ذوب آهن متفاوت است. دولت سعی می کند صادرات را باز کند فروش در رینگ صادراتی به همین منظور است ولی این روش یعنی به رسمیت شناختن دو نرخی ارز که معمولاً کالاها به سمت نرخ بالاتر متمایل می‌شوند. معنای این روند آن است که قیمت ها به آرامی رو به بالا خواهند رفت. هرچند با افزایش قیمت بازار هر روز کوچکتر می شود. تاثیر این روند روی کالاهایی مثل شمش سریعتر از اسلب است ولی ماندگاری آن روی اسلب قویتر از شمش و فراورده های آن خواهد بود. در هرحال بازار هفته های آینده تحت تاثیر بازار ارز و سیاست های دولت است تا تقاضای به کما رفته.

منبع: فولاد ایران

فهرست مطالب

نوشته‌های مرتبط

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها