اسپاد فولاد آسیا

پشت پرده مجوزهای فولادسازی

[rank_math_breadcrumb]

فهرست

طبق گزارش انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، در سال گذشته و سه ماهه نخست امسال در زنجیره فولاد بیش از ۱۰۰ میلیون تن مجوز برای تولید فولاد در کشور صادر شده است. این درحالی است که طبق نظرات کارشناسان این حجم از صدور مجوز با چارچوب‌های تعیین شده در طرح جامع فولاد به عنوان یک سند بالادستی در توسعه صنعت فولاد کشور و زیرساخت‌های موجود کشور هم‌خوانی ندارد.
بهرام سبحانی، رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد کشور در کنفرانس بین‌المللی فولادسازی و ریخته‌گری بیان کرد: متاسفانه امروز ۱۰۰ میلیون تن مجوز تولید از سوی وزارت صمت صادر شده درحالیکه مشکلات ناشی از کمبود برق و گاز و غیره تحقق ۵۵ میلیون تن را نیز تحت‌الشعاع خود قرار داده است.
عباس علی‌آبادی، وزیر صمت نیز به تعطیلی برخی کارخانه‌های فولادی در حال ساخت قبل از رسیدن به بهره‌برداری در مناطق مستعد آلودگی اشاره کرد که این سوال را به ذهن مخاطب متبادر می‌کند که چرا اصلا به چنین واحدی مجوز تاسیس داده شده است؟!
بهادر احرامیان، عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولادی ایران ضمن اشاره به اینکه به مقوله صدور مجوز در صنعت فولاد نباید نگاه سطحی داشت، گفت: اتفاقا صدور برخی مجوزها در کمک به توسعه صنعت فولاد و به‌روزرسانی تکنولوژی‌ها می‌تواند مفید باشد.
وی افزود: همیشه در صنعت فولاد یک سری کارخانه‌ها خیلی قبل‌تر با تکنولوژی‌های قدیمی و سنتی‌تر تاسیس شده‌اند که احداث واحدهای جدید با تکنولوژی بهتر و جدیدتر، هزینه تولید کمتر و سازگارتر با محیط زیست، می‌تواند جای انواع قدیمی‌تر را گرفته و کمک به احیا و توسعه صنعت فولاد کند. بنابراین باید از این صدور مجوزها در مسیر درست و با برنامه اصولی استفاده کرد.
بهادری با تایید این واقعیت که در حال حاضر در صنعت فولاد شاهد صدور مجوزهای تاسیس فولاد بی‌رویه هستیم، بیان کرد: در صنعت فولاد بسته به نوع کالای تولیدی، از یک تناژ مشخصی پایین‌تر صدور مجوز توجیه اقتصادی لازم را ندارد.
احرامیان معتقد است راه کنترل این مسئله در اینکه وزارتخانه مجوز ندهد نیست چراکه در صورت ممنوعیت صدور مجوز نیز مفسده و آسیب‌های به مراتب بیشتری نسبت به شرایط فعلی وجود دارد و فقط قیمت مجوزها بالاتر می‌رود.
وی یکی از دلایل عدم اجرای برنامه توسعه فولاد مطابق با طرح جامع فولاد را فشارهای غیراقتصادی خاص و برخی قدرت‌هایی عنوان کرد که اصرار دارند برای برخی شوآف‌های سیاسی خارج از طرح عمل کنند.
منبع:‌آهن‌نیوز
فهرست مطالب

نوشته‌های مرتبط

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها