شماره‌های تماس:

واهمه قطعی گاز در بازار فولاد

[rank_math_breadcrumb]

فهرست

‎واهمه از قطعی گاز واحدهای صنعتی با شدت گرفتن موج سرما در کشور به رونق معاملات زنجیره آهن و فولاد در کشور انجامید، به‌‌‌نحوی که ظرف سومین هفته از آذرماه ۱۰۰‌درصد عرضه آهن‌‌‌اسفنجی با رقابت قیمتی ۲۱درصدی معامله شد؛ میزان فروش شمش فولاد از رینگ صنعتی بورس‌کالا به ۸۹‌درصد رسید و رینگ مقاطع طویل فولادی پس از ماه‌‌‌ها رکود، رونق نسبی را تجربه کرد.

‎به‌رغم افزایش بهای پایه مقاطع طویل فولادی، تقاضا برای میلگرد افزایشی شد و به ۱۱۳‌هزار و ۶۹۹تن رسید. در نهایت نیز ۶۲‌هزار تن میلگرد فولادی از این بازار معامله شد. میانگین نرخ فروش میلگرد فولادی از رینگ صنعتی بازار فیزیکی بورس‌کالا ظرف روز چهارشنبه ۲۲ آذرماه به ۲۱‌هزار و ۲۵۷تومان رسید.

‎به این ترتیب فاصله قیمتی ‌هزار تومانی برای هر کیلوگرم میلگرد در بازار آزاد و بورس‌کالا، بر تمایل متقاضیان برای خرید از رینگ فیزیکی افزود. در شرایطی که تغییری در بازار مصرف مقاطع طویل فولادی رخ نداده است، واهمه از قطعی گاز واحدهای فولادی و تاثیر آن بر قیمت محصولات نهایی باعث افزایش حضور متقاضیان سرمایه‌‌‌ای در این بازار و رشد حجم معاملات شده است. بررسی داده‌‌‌های معاملاتی بورس‌کالای ایران ظرف سومین هفته از آذرماه امسال از عرضه ۲۳۱‌هزار تن شمش فولاد با قیمت پایه‌‌‌ای در بازه ۱۷‌هزار و ۸۵۰تومان تا ۱۸‌هزار و ۶۲۷تومان در رینگ صنعتی بورس‌کالا حکایت دارد.

‎جهش تقاضا و نرخ فروش آهن‌‌‌اسفنجی در هفته گذشته، محرک تقاضا در رینگ شمش فولاد شد. واهمه از گرانی شمش فولاد بر اثر رشد نرخ آهن‌‌‌اسفنجی، نوردکاران را به خرید شمش ترغیب کرد و رونق خوب رینگ شمش را رقم زد.

‎در این هفته با کاهش قیمت ۱.۷درصدی آهن اسفنجی نسبت به هفته گذشته، شاهد کاهش حجم تقاضا و معاملات شمش فولادی امروز بوده‌ایم. این که در این نقطه نوسانات اخیر بازار را اصلاح قیمتی بدانیم یا موج جدید تقاضا از واهمه‌ی قطع گاز، به هر حال سیگنال شمش امروز نشان از کاسته شدن شدت آن دارد.

منبع: دنیای معدن

فهرست مطالب

نوشته‌های مرتبط

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها