شماره‌های تماس:

ناترازی بخش گاز

[rank_math_breadcrumb]

فهرست

صنایع کشور در سال های اخیر در فصل تابستان و زمستان با چالش انرژی روبرو شده ‌اند و اقتصاد کشور از ناترازی موجود در تولید و مصرف برق و گاز خسارت هنگفتی را متحمل شده است. در شرایطی که اقتصاد کشور دچار تحریم های سنگین است و برای دریافت مطالبات بلوکه شده از برخی کشورها مانند کره جنوبی ماه ها و سال ها وقت و انرژی و هزینه صرف می کنیم، خسارت های ۴ تا ۶ میلیارد دلاری و چه بسا بیشتر در هر سال بابت ایجاد محدودیت فقط در تولید صنعت فولاد نشان دهنده ی فقدان سامانه تدبیر برای اتخاذ تصمیمات کلان با کمترین هزینه و لحاظ همه جوانب است.

در حال حاضر ناترازی مصرف و تولید گاز در کشور حدود ۳۰۰ میلیون مترمکعب در روز است. اگر قرار باشد بجای اتخاذ تدابیر اساسی هم در مدیریت مصرف و هم ذخیره سازی گاز طبیعی همچنین سرمایه گذاری در حفظ و افزایش تولید موجود و توسعه این بخش، هر ساله صنایع با محدودیت های سنگین روبرو شوند عملا مزیت نسبی تولید به عنوان مثال در بخش فولاد برای کشورمان از بین خواهد رفت. چرا که وجود گاز از جمله علت های مزیت نسبی تولید فولاد در کشور است و ایجاد محدودیت، این صنعت را به زمین خواهد زد، هم چنان که در یکی دو سال اخیر بجای آنکه از فرصت جنگ روسیه و اوکراین برای توسعه صادرات فولاد استفاده کنیم، با ایجاد محدودیت ها بیش از ۴ میلیارد دلار فقط در سال گذشته خسارت دیدیم!

صنایع به طور کلی و فولاد به طور خاص سهم اندکی از مصرف کل گاز کشور دارند. بنا بر آمار رسمی، سهم بخش خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده از مصرف گاز در سال ۱۴۰۰، حدود ۴۷/۴ درصد بوده است. سهم نیروگاه ها ۳۱/۷ درصد و سهم کل صنایع عمده ۲۰/۹ درصد بوده که سهم صنایع فولاد ۵/۳ درصد از کل گاز مصرفی کشور بوده است. بر اساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس، میزان مصرف گاز طبیعی در فصول گرم سال در ســال ۱۳۹۰ حدود ۳۴۰ میلیون مترمکعب در روز اســت و این میزان در فصل سرد سال به ۵۲۵ میلیون مترمکعب در روز رسیده است که نشان از حداکثر اختلاف ۱۸۰ میلیون مترمکعبی دارد.

سیاست دولت برای جبران ناترازی در بخش گاز در کوتاه مدت و بلندمدت می بایست معطوف به مدیریت مصرف در بخش های خانگی و تجاری باشد و همزمان برنامه هایی برای توسعه سرمایه گذرای ها در تولید و توسعه گاز برنامه ریزی و اجرایی شود. ایجاد محدودیت انرژی برای صنایع در تابستان و زمستان نه تنها مشکل ناترازی را به طور اساسی حل نمی کند بلکه با افزایش سالانه این ناترازی، علیرغم کاهش مصرف صنایع، در سال های بعد این مساله بغرنج تر خواهد شد.

جزییات مصرف گاز
جزییات مصرف گاز
فهرست مطالب

نوشته‌های مرتبط

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها