کاهش قیمت شمش صادراتی برای دومین هفته متوالی


قیمت‌های منتشرشده توسط متال بولتن نشان می‌دهد که قیمت فوبِ اسلب صادراتی ایران در هفته گذشته تغییری نداشت و اسلب در قیمت ۷۶۰ تا ۸۵۰ دلار، میانگین ۸۰۵ دلار به ازای هر تن معامله شد. در هفته گذشته، قیمت فوبِ بیلت صادراتی ایران در بنادر کشور ۶۸۳ دلار به ازای هر تن بود که میانگین این قیمت‌ نسبت به قیمت‌های ۲۴ فروردین، حاکیاهش ۵.۵ دلاری، معادل ۰.۸ درصدی است.
تقاضا برای بیلت در بازارهای جهانی از جمله آسیا رو به کاهش گذشته و علاوه بر این، به دلیل کاهش فعالیت‌های اقتصادی در ماه رمضان، تقاضا برای خرید شمش در کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس و سایر کشورهای اسلامی نظیر مصر نیز کاهش یافته است. این امر باعث شد تا قیمت شمش فولادی صادراتی ایران برای دو مین هفته متوالی کاهش یابد. قیمت بیلت صادراتی ایران در هفته منتهی به ۱۷ فروردین بالاترین رکورد تاریخی خود را ثبت کرد و از آن زمان تاکنون قیمت این محصول، ۳۷ دلار به ازای هر تن کاهش یافته است.
گرچه مصوبه عوارض صادراتی یک مصوبه غیرکارشناسی و مخرب است اما با این حال، کاهش قیمت بیلت باعث خواهد شد تا وزارت صمت به‌صورت اتوماتیک نسبت به کاهش عوارض صادراتی اقدام کند و بنا به آخرین قیمت بیلت، عوارض این محصول باید از ۱۷ درصد به ۱۱ درصد کاهش یابد. البته فولادسازان ایرانی، لغو این مصوبه را خواستار شده‌اند.

در نمودار زیر ، روند قیمت اسلب و بیلت صادراتی ایران در یک ماه گذشته را می بینید:

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت مشاوره بامادرارتباط باشید