اسپاد فولاد آسیا

نبود صرفه اقتصادی در تولید محصولات نوردی

[rank_math_breadcrumb]

فهرست

احمد خوروش رئیس هیات مدیره انجمن نوردکاران فولادی ایران از فاکتورهایی نام می برد که حیات تولید را برای شرکت‌های نوردی با مشکلات جدی مواجه کرده که از مهم ترین آنها می توان به تأمین مواد اولیه، حمل‌و‌نقل، تولید و فروش نام برد.
او اولین و مهمترین مشکل در صنعت نورد را مسائل مرتبط با بورس کالا دانست و با اشاره به این که برای تأمین مواد اولیه به اجبار باید از بورس کالا خریداری شود یادآور شد: این خرید به صورت مداوم و از یک شرکت قابل تأمین نیست و شرکت‎ها مجبور هستند مواد اولیه مورد نیاز خود را از شرکت‌های مختلف خریداری کنند.
خوروش تبعات خرید از یک شرکت را محرومیت از یک نوع شمش و مواد اولیه دانست و ادامه داد: در این صورت نوردکاران در زمان تولید با مشکلاتی همچون استاندارد و مسائل دیگر روبرو می‌شوند که این خود ضعف بسیار بزرگی در ارتباط با تولید دائم و عمده است.
وی مشکلات مرتبط با حمل و نقل را از دیگر مشکلاتی دانست که که در وضعیت تولید نقش بسزایی دارد و با بیان این که در نقاط مختلف کشور، شرکت‌های تولیدکننده شمش، مواد اولیه نورد و شرکت‌های ذوبی قرار دارند اما قیمت حمل و نقل این مواد متفاوت است یادآور شد: بارها به مسئولان مربوطه اعلام کرده‌ایم که بین شرکت‌هایی که نزدیک به هم هستند رابطه نزدیکی ایجاد شود تا مواد اولیه به راحتی تأمین شود اما تا به امروز نتیجه‌ای نگرفته ایم.
این فعال صنعتی با اشاره به این که فروش محصولات در بورس کالا برای نوردکاران تبدیل به یک معزل جدی شده اذعان کرد: اخیرا بورس کالا اعلام کرده که همه نوردکاران باید محصولات نهایی خود را صرفا در بورس کالا عرضه و به فروش برسانند این در حالی است که اگر این محصولات در بورس کالا به فروش نرسید می‌توانند صادرات انجام دهند. اما باید به این موضوع هم توجه می شد که شاید برخی شرکت‌های نوردی به هر دلیلی نتوانند صادرات انجام دهند در این صورت جنس در انبار خواهد ماند.
وی با اشاره به این که اگر شرکتی موفق به فروش محصولاتش در بورس‌کالا نشده و از سویی توان صادرات هم نداشته باشد گفت: در نتیجه خواب سرمایه برای آنها اتفاق می‌افتد و دچار مشکلات زیادی خواهند شد.
از دیگر مشکلات صنعت نورد را حقوق و دستمزد کارگران دانست که هرسال افزایش سرسام آوری داشته و باعث شده تا تولید در محصولات نوردی صرفه اقتصادی خود را از دست بدهد… بالغ بر ۶۰ تا ۱۰۰هزار نفر در این واحدها مشغول فعالیت بوده و مشکلات پیش رو منجر به ایجاد چالش برای این دسته از کارگران نیز می‌شود.

فهرست مطالب

نوشته‌های مرتبط

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها