شماره‌های تماس:

شمش فولادی، محرک بازار داخلی

[rank_math_breadcrumb]

فهرست

فردا، دوشنبه بیست‌و‌سوم مرداد ۱۴۰۲،
روز عرضه و معاملات شمش بلوم در بورس کالا است.
روزی که نرخ معاملاتی شمش مبنای تعیین نرخ پایه عرضه محصولات بالادست و پایین دست صنعت فولاد کشور است.
هفته گذشته شمش با استقبال قابل توجه ۹۰ درصدی تقاضا روبرو شد؛ تقاضایی که به دلیل رفع محدویت سامانه بهین یاب امکان حضور همگانی را میسر کرد تا بخشی از آن به ورود پول هوشمند تعبیر شود.
البته معمولا پول هوشمند از اطلاعات، توانمندی و بعضا روابطی برخوردار است که افراد عادی معمولا از آن محروم هستند .
از آنجاییکه نرخ شمش پاشنه آشیل تعیین قیمت نرخ محصول صنایع بالادستی به ویژه معدنی هاست؛ بدیهی ست که معاملات آن برای همه صنایع فولادی مهم است؛ بدیهی است که اگر بتوانند به هر وسیله‌ای نرخ معاملاتی شاخص شمش را در بورس کالا بالاتر ثبت کنند؛ نرخ محصولات معدنی بالاتر خواهد ایستاد.
نکته قابل تامل این است که افزایش نرخ محصولات معدنی بدون دخالت میزان تقاضای واقعی موثر در محصول نهایی پایین‌دست، موجب افزایش نرخ زنجیره پایین دست می‌شود.
با توجه به اینکه هفته گذشته از عرضه شمش استقبال شد؛ نرخ پایه عرضه شمش بلوم و همه محصولات زنجیره تامین فولاد کشور، این هفته با افزایش قیمت تقریبی کیلویی ۲۰۰ تا بیش از ۳۰۰ تومان مواجه شده و بدیهی است در صورتی که این هفته هم این سناریوی فرضی تکمیل شود؛ ضمن اینکه فاصله قیمت معاملاتی محصولات زنجیره فولاد در لایه های مختلف بورس با بازار زیادتر خواهد شد.
این موضوع باعث تقویت نرخ محصولات بالادستی (آهن اسفنجی، گندله، کنسانتره و سنگ آهن) شده و بدیهی است که همین افزایش قیمت مواد اولیه به خودی خود به عنوان موتور محرک بازار داخلی فولاد کشور ایفای نقش خواهد نمود.
از طرفی اخبار مربوط به تعطیلی کارخانه‌های بزرگ فولادی کشور به دلیل تشدید محدودیت های برقی و در پی آن انتظار کاهش مقطعی عرضه‌ی شمش فولادی می‌تواند به داغتر شدن معاملات شمش فردا (دوشنبه، بیست‌و‌سوم مرداد) بیانجامد.
بر اساس گزارش‌ها، برخی کارخانه‌های مطرح فولادی از روز جمعه در حالت توقف تولید و تعطیلی قرار گرفته‌اند و مجبور شده‌اند کارکنان خود را به مرخصی بفرستند!
این در حالی است که مطابق برنامه‌های قبلی وزارت نیرو، قرار بود محدودیت برقی کارخانجات فولادی از ۲۱ مرداد کاهش یافته و به سطح خردادماه بازگردد!

فهرست مطالب

نوشته‌های مرتبط

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها