رکود، نتیجه سیاسی بازار فولاد


شاید تا هفته های گذشته در تحلیل های بازار فولاد
سعی بر تحلیل های مبتنی بر شاخص های اقتصادی و نمودارهای مرتبط بود، اما در حال حاضر تحلیل ها و پیش بینی ها حتی در بازار جهانی، رنگ و بوی سیاسی به خود گرفته اند، تا جایی که گویی اخبار 20:30 را دنبال می کنیم. رکود در بازار جهانی و همچنین خروج روسیه از بازار جهانی معادلات را پیچیده کرده است و می توتن گفت کمتر کسی می توانست بیلت 490 دلاری دریای سیاه را پیش بینی کند. از طرفی در بازار جهانی، روسیه و هم پیمان دیگرش چین با تعطیلی بازار خود توانسته اند روند بازار را نزولی کنند، تا شاید کشورهای دیگر برنده ی جنگ روسیه نباشند. این شرایط در صورت ادامه دار بودن میتواند به جنگ های نیابتی و مستقیم دیگر منتهی شود.
در ایران با توجه به بازار داغ شایعات و حساسیت بالا به اخبار سیاسی به راحتی میتوان بازار سازی کرد؛ کما اینکه در هفته های گذشته با افزایش قیمت ارز و همچنین قیمت های ارائه شده در بورس کالا فضا به صورت غیر قابل پیش بینی رقابتی و افزایشی شد، بطوریکه برخی از همکاران قیمت های خریدی بالاتر از اکنون ثبت کرده بودند و حالا ضررهای سنگینی را متحمل شده اند.
با قیمت شکنی های روسیه و کاهش صادرات ایران قیمت ارز افزایشی شده است و مضافا قیمت جهانی کاهش چشمگیری داشته است و با این تفاسیر قیمت بورس کالا برای شمش می بایست تا نزدیکی 13 هزارتومان کاهش پیدا کند. البته گمانه زنی ها از تصمیم دولت برای تغییر نرخ ارز نیما به دلار آزاد حکایت دارد. باید نشست دید …
🌎قیمت ها در بازار جهانی:
سنگ آهن وارداتی چین (خلوص 62درصد) 121 دلار (4 دلار کاهش)
بیلت صادراتی سی آی اس 490 دلار ( 30 دلار کاهش)
(سید مسیح حسینی)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت مشاوره بامادرارتباط باشید