تولیدکنندگان القایی بر خلاف سهم پایین‌تر تولید نسبت به سایر روش‌ها، سهم بازار قابل توجهی دارند زیرا تا پایان آذر ماه امسال، حدود سه میلیون و 400 هزار تن بیلت و بلوم تولیدی صادر شده است و با توجه به 9 میلیون تن فولاد باقی‌مانده، سهم بازار القایی‌ها به حدود 40 درصد می‌رسد. در حال حاضر، ظرفیت نصب شده کوره‌های القایی حدود هفت میلیون و 500 هزار تن بوده است و با این حساب، می‌توان گفت که 40تا 50 درصد از ظرفیت آن‌ها فعال است. همچنین ظرفیت تولید کوره‌های القایی بسیار پایین‌تر از کوره‌های قوس الکتریکی بوده اما حداقل ظرفیت نصب شده برای کوره‌های قوس الکتریکی 800 هزار تن در سال است.

تولید شمش به روش القایی با توجه به نوع کوره عموما با قراضه آهنی انجام می‌‌شود. البته بسیاری از تولیدکنندگان شمش القایی می‌توانند با استفاده از آهن اسفنجی نیز محصول خود را تولید کنند. بنابراین با توجه به اینکه کمبود قراضه که طی چند سال اخیر تشدید شده، استفاده از آهن اسفنجی در میان تولیدکنندگان القایی رواج یافته است. در حالی که آهن اسفنجی اغلب ماده اولیه فولادسازان دارای کوره‌های قوس الکتریکی بوده و با توجه به حجم بالاتر تولید این کوره‌ها، اغلب این تولیدکنندگان مشتریان آهن اسفنجی هستند. ضمن اینکه تولید 9 ماهه امسال آهن اسفنجی، 23 میلیون و 800 هزار تن بوده است.

از ابتدای سال جاری تا نیمه نخست بهمن ماه، بیش از دو میلیون و 500 هزار تن آهن اسفنجی در بورس کالای ایران عرضه شد که تنها 960 هزار تن از آن به فروش رفت و حدود یک میلیون و 540 هزار تن دیگر در بورس کالا معامله نشد. میانگین قیمت معامله آهن اسفنجی در بورس کالا در این مدت، 88 هزار و 268 ریال به ازای هر کیلوگرم بود؛ در حالی که شمش فولادی به طور میانگین به قیمت 127 هزار و 930 ریال به ازای هر کیلوگرم در بورس کالا مورد معامله قرار گرفت. این یعنی در سال جاری قیمت آهن اسفنجی به طور متوسط به 68 درصد شمش فولادی رسیده است. در حالی که این قیمت طی سال‌های گذشته به صورت دستوری حدود 50 درصد قیمت شمش فولادی بوده است. جهش 18 درصدی قیمت آهن اسفنجی همگام با سایر محصولات فولادی به ویژه مواد اولیه رخ داده است و دیگر ضرایب قیمتی سابق برای محصولات فولادی مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.

تولیدکنندگان شمش فولادی که با قیمت‌های جدید آهن اسفنجی سر و کار دارند، متحمل هزینه‌های زیادی می‌شوند که این موضوع به ویژه در مورد تولیدکنندگان القایی بیشتر به چشم می‌خورد. این تولیدکنندگان در حال حاضر، با در اختیار داشتن حدود 110 کارخانه، ظرفیت تولیدی در حدود هفت میلیون و 500 هزار تن در سال دارند. این یعنی به طور متوسط، هر کارخانه القایی حدود 75هزار تن در سال ظرفیت تولید دارد. در حالی که به طور متوسط هر هفته شاهد عرضه 100 هزار تن آهن اسفنجی در بورس کالا از سوی تولیدکنندگان هستیم، میزان عرضه این ماده اولیه از ظرفیت سالانه بسیاری از تولیدکنندگان القایی بالاتر است اما بسیاری از آن‌ها نمی‌توانند در مقیاس‌های تعریف شده بورس کالا، آهن اسفنجی خریداری کنند. نکته مهم دیگر بالاتر بودن قیمت تمام شده در واحدهای کوچک القایی است. به طوری که هزینه‌های تولید این تولیدکنندگان با احتساب هدررفت مواد اولیه، حدود سه هزار و 500 تومان به ازای هر کیلوگرم است. در بهمن ماه قیمت شمش فولادی به طور میانگین 128 هزار و 177 ریال به ازای هر کیلوگرم معامله شد؛ در صورتی که قیمت معامله آهن اسفنجی 88 هزار و 658 ریال به ازای هر کیلوگرم بوده است. هر چند که قیمت آهن اسفنجی در بورس کالا طی یکی دو ماه اخیر، چند نوبت از قیمت‌های صادراتی پیشی گرفت و مورد اعتراض مصرف‌کنندگان واقع شد.

 اگر یک فولادساز القایی تنها از آهن اسفنجی برای تولید شمش استفاده کند، تفاوت سه هزار و 950 تومانی شمش فولادی و آهن اسفنجی تنها 450 تومان سود برای این واحد باقی می‌گذارد. همچنین قیمت قراضه نیز از 10 تا 11 هزار و 300تومان به ازای هر کیلوگرم است و همین گران بودن و البته دشواری دسترسی به آن، خود موجب شده تا تولیدکنندگان شمش القایی به مصرف آهن اسفنجی روی آورند که هم هدررفت زیادی دارد (هدررفت قراضه آهنی کمتر از 5 درصد و هدررفت آهن اسفنجی حدود 20 درصد است) و هم ذوب آن زمانی بیشتری را نسبت به قراضه صرف می‌کند. بنابراین گران شدن آهن اسفنجی به تدریج تولیدکنندگان القایی را از حاشیه سود بسیار کم خارج و وارد حاشیه زیان می‌کند که نتیجه این زیان در نهایت تعطیلی آن‌ها خواهد بود.

به نظر می‌رسد اگرچه به طور عینی، خبری از قیمت‌گذاری دستوری و ضرایب سابق آن نیست ولی سایه مدیریت قیمت‌ها، سبب شده است تا قرعه ضرر این بار به نام فولادسازان القایی بیفتد که مشخص نیست چه میزان توانایی زورآزمایی با بازار را داشته باشند. بنابراین ضروری است دولت به جهت ایجاد فضای سالم رقابت در بازار فولاد، ریشه‌های قیمت‌گذاری هدف‌مند را بخشکاند زیرا هرگونه کنترل‌گری بازار، نتیجه‌ای جز تعطیلی کسب و کارها ندارد. ضمن اینکه بسیاری از واحدهای القایی با توجه به مقیاس عرضه و میزان نیاز خود، قادر به خرید از بورس کالا نیستند و دولت می‌تواند سهمیه اختصاصی برای آن‌ها در نظر بگیرد. البته دولت، صادرات شمش القایی را آزاد کرده و مجوز افزایش قیمت را به نوعی به این تولیدکنندگان داده است که می‌تواند برای این بخش از زنجیره فولاد امیدوارکننده باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت مشاوره بامادرارتباط باشید