شماره‌های تماس:

پیشنهادات ۳ گانه انجمن فولاد برای تنظیم بازار آهن اسفنجی

[rank_math_breadcrumb]

فهرست

انجمن تولیدکنندگان فولاد طی نامه‌ای به وزیر صمت پیشنهادات ۳ گانه برای تنظیم بازار آهن اسفنجی را ارائه داد، همچنین این انجمن خواستار اصلاح شرایط عرضه و تقاضای آهن اسفنجی در بورس کالا شد.
متن کامل این نامه به شرح زیر است:

برادر گرامی جناب آقای دکتر فاطمی امین
مقام عالی محترم وزارت صنعت، معدن و تجارت
موضوع : درخواست اصلاح شرایط عرضه و تقاضای آهن اسفنجی
با سلام و احترام
پیرو مکاتبات متعدد قبلی با حضرتعالی و معاونین محترم آن وزارتخانه و همچنین بورس کالای ایران، همانگونه که پیش بینی می شد آهن اسفنجی به عنوان شارژ فلزی اصلی در تولید فولاد کشور طی چند ماه اخیر افزایش قیمت قابل توجهی داشته به طوری که نسبت قیمت آهن اسفنجی به شمش فولادی در بورس کالا از ۵۷ درصد در مرداد ماه به ۶۵ درصد در معاملات اخیر رسیده است!
با در نظر گرفتن هزینه های حمل، تبدیل و استاندارد ضایعات در فرآیند ذوب فولاد، قیمت فروش فعلی شمش در بورس کالا موجب وارد آمدن ضرر و زیان قابل توجه به کارخانجات فولادی به ویژه فولاد سازان کوچک و متوسط می گردد کما اینکه تعدادی از این کارخانجات به واسطه عدم توان تحمل زیان انباشته ماه های گذشته، مجبور به توقف تولید و تعطیلی شده اند که در مکاتبات قبلی این انجمن به اطلاع رسیده است.
بر این اساس و با توجه به اینکه با فرا رسید ماه های سرد سال، احتمال اعمال محدودیت های تامین گاز در کارخانجات احیاء مستقیم می رود که همین مسئله موجب کاهش عرضه و افزایش قیمت دوباره آهن اسفنجی خواهد شد، خواهشمند است دستور فرمایید:
کف عرضه ابلاغی به شرکت های تولید کننده آهن اسفنجی به طور جدی کنترل، اجرایی و پایش گردد.
با عنایت به کمبود شدید عرضه آهن سفنجی نسبت به تقاضا ( کمتر از ۶۰ درصد )، شرکت های بازرگانی از ورود به رقابت در تالار اصلی منع گردند و تنها تولید کنندگان فولاد کشور ( قوسی و القایی ) مجاز به خرید این محصول در رینگ رقابتی باشند. تجار نیز صرفاً در مچینگ و در صورت عدم تقاضای واحد های تولیدی بتوانند آهن اسفنجی را خریداری نمایند.

ضمن رایزنی با مسئولین ذیربط در وزارت نفت و شرکت ملی گاز برای کاهش محدودیت های احتمالی بر واحد های احیاء مستقیم و ایجاد هماهنگی بین شرکت های تولید کننده آهن اسفنجی، زمینه عرضه مکفی و مستمر آهن اسفنجی در بورس کالا در ماه های آتی سال فراهم آید.

فهرست مطالب

نوشته‌های مرتبط

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها