شماره‌های تماس:

ارزان فروشی روس ها گریبان گیر صنعت فولاد

[rank_math_breadcrumb]

فهرست

ارزان فروشی روس‌ها در بازار فولاد هم کار دست ایرانی‌ها داده و آنگونه که مدیرکل امور معدنی و صنایع معدنی وزارت صمت می‌گوید باعث کاهش صادرات فولاد ایران به بازار‌های صادراتی اش شده است.

«قیمت فولاد در ایران کمی گران‌تر از بازار جهانی بوده و تولیدکنندگان دیگر انگیزه‌ای برای صادرات محصولات خود ندارند.» این خبری است که یکی از مدیران وزارت صمت هم آن را تایید می‌کند. آنگونه که سیف الله امیری مدیرکل امور معدنی و صنایع معدنی وزارت صمت به بازار می‌گوید: در نیمه نخست امسال ۲ میلیون و ۹۳۷ هزار تن فولاد خام صادر شده که در مقایسه با سال گذشته کاهش محسوسی داشته است.

او دلیل این کاهش صادرات را تصاحب بازار‌های صادراتی ایران توسط روس‌ها و البته نوسانات نرخ ارز دانست و گفت: بعد از جنگ روسیه و اوکراین بازار‌های هدف صادراتی مسکو از غرب به شرق تغییر کرد. این کشور برای اینکه بتواند به بازار‌های شرقی ورود کند شروع به ارزان فروشی کرد و همین مساله باعث افزایش انگیره واردات و خرید از این کشور شده است. در مقابل صادرکنندگان ایرانی هم انگیزه‌های صادرات خود را از دست داده اند.

اما در حالی قیمت فولاد در بازار‌های صادراتی کاهش پیدا کرده که در داخل کشور ما خبری از ارزانی نیست و بیشتر تولیدکنندگان ترجیح می‌دهند که محصولات خود را در داخل عرضه کنند. اما جالب اینجاست که معمولا وقتی عکس این داستان اتفاق بیافتد و قیمت‌ها در بازار جهانی افزایشی داشته باشد، در داخل کشور هم قیمت‌ها به سرعت تحت تاثیر این گرانی قرار می‌گیرد.

صادرات آهن اسفنجی کمتر از نصف شد!

مدیرکل دفتر معدنی و صنایع معدنی وزارت صمت همچنین در بخش دیگری از سخنان خود همچنین صادرات محصولات فولادی را یک میلیون و ۴۳۲ هزار تن اعلام کرد و افزود: صادرات تیر آهن از ۶۸ هزار تن به ۵۶ هزار تن رسیده که نشان دهنده کاهش حدود ۱۸ درصدی است.

امیری همچنین از کاهش حدود ۵۴ درصدی صادرات آهن اسفنجی خبر داد و گفت: مقدار صادرات این محصول از ۶۷۳ هزار تن به ۳۱۲ هزار تن رسیده است.

 

مهم‌ترین دلایل افت صادرات فولاد چیست؟

بر اساس گفته‌های فعالین این صنعت، روسیه با تخفیف‌های ۱۵ تا ۲۰ درصدی توانسته بازار‌های چین، افغانستان و کشور‌های خاور دور ازجمله تایلند و کره جنوبی را از ایران بگیرد.

البته مسکو تنها دلیل افت صادرات محصولات فولادی نیست. اعمال عوارض صادراتی از دیگر دلایل کاهش صادرات است که فعالین این صنعت به آن اشاره می‌کنند. به گفته آنها، وزارت صمت برای کاهش نگرانی‌ها و گرانی‌های ناشی از قطعی برق سعی کرد تا با عوارض صادراتی انگیره صادرات را کاهش و تمایل تولیدکنندگان برای عرضه در داخل کشور را افزایش دهد.

این تصمیم در شرایطی گرفته شد که صادرکنندگان برای حضور در بازاری سال‌ها تلاش می‌کنند، اما متاسفانه در برخی موارد مسئولین با اعمال سیاست‌ها و وضع قوانین نادرست، میدان را برای رقبای ایرانی باز می‌کنند. به گفته فولادی ها، اعمال عوارض صادراتی، منجر به کاهش سود تولید کنندگان شده و به دنبال آن تمایل آن‌ها برای صادرات را کاهش داده است.

افزایش ۱۸ درصدی تولید فولاد خام

مدیرکل دفتر معدنی و صنایع معدنی وزارت صمت همچنین درباره وضعیت تولید گفت: تولید فولاد خام در نیمه نخست امسال نسبت به سال گذشته حدود ۱۸ درصد، محصولات فولادی ۱۱ درصد، شمش آلومینیوم ۲۰ درصد، کاشی و سرامیک ۲۰ درصد افزایش یافته و تولید سیمان هم تقریبا معادل سال گذشته است.

به گفته او، تولید میلگرد در ۶ ماهه نخست سال جاری، ۴ میلیون و ۷۶۵ هزار تن بوده که افزایش ۹ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد. تولید تیرآهن نیز با افزایش ۵ درصدی به ۵۹۵ هزار تن رسیده است.

امیری ادامه داد: میزان تولید ورق گرم کشور در ۶ ماهه نخست سال جاری، ۴ میلیون و ۳۷۵ هزار تن بوده که افزایش ۱۲ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد. میزان تولید ورق سرد ۱ درصد افزایش و ورق پوششدار نیز ۲ درصد کاهش یافته است.

گفتنی است، تولیدکنندگان آهن اسفنجی در ۶ ماهه نخست سال جاری، ۱۷ میلیون و ۶۹۲ هزار تن از این محصول را تولید کرده‌اند که نسبت به مدت مشابه سال قبل، رشد ۲۰ درصدی را نشان می‌دهد.

منبع: تحلیل بازار

فهرست مطالب

نوشته‌های مرتبط

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها